Śladami Kolumba po Oceanie Atlantyckim...

   



CASA DE COLÓN - GRAN CANARIA

    Postać Krzysztofa Kolumba jest nam wszystkim dobrze znana. Przez wielu okrzyknięty "odkrywcą Ameryki", podróżnik, który rozpoczął podboje w XV wieku, dzięki wsparciu Królów Katolickich - Izabelli I Kastylijskiej i Ferdynanda II Aragońskiego. Wiadomo, że głównym celem jego podróży było dostanie się do Indii. Kolumb musiał zrobić kilka postojów, zanim dotarł do swojego celu podróży, jak sam myślał "Indii", a tak naprawdę dostał się na Bahamy, prawdopodobnie na wyspę Guanahaní. My dzisiaj podążymy śladami Krzysztofa Kolumba, które zostawił po sobie na jednej z Wysp Kanaryjskich, a mianowicie - Gran Canarii.


Kościół, w którym modlił się Krzysztof Kolumb


    Krzysztof Kolumb wyruszył z Palos de la Frontera 3 sierpnia 1492 roku. Na Wyspy Kanaryjskie dotarł 9 sierpnia, w celu naprawy uszkodzonego okrętu i uzupełnienia zapasów na dalszą podróż. W końcu, 6 września wyruszył w dalszą podróż, która po 36 dniach żeglowania zaowocowała dotarciem do lądu. W stolicy Gran Canarii - Las Palmas de Gran Canaria, znajduje się muzeum Krzysztofa Kolumba, w którym możecie przenieść się do XV wieku i odbyć tą żeglarską przygodę, dzięki wspaniałym mapom i wirtualnym przewodniku po wyprawach Kolumba.


Muzeum "Casa de Colón"

    

    Wizytę zaczynamy od pomieszczenia oznaczonego jako "La vida a bordo" ("Życie na pokładzie"). W tym pomieszczeniu znajduje się imitacja statku "La Niña". Po przybyciu na Gran Canarię, nastąpiła konieczność zmiany żagli z łacińskich na rejowe, które znacznie ułatwiały żeglugę po Oceanie Atlantyckim.



Wnętrze okrętu

    W kolejnym pomieszczeniu znajdziemy portrety Królów Katolickich i Krzysztofa Kolumba oraz mapy przedstawiające etapy jego podróży. 

Od lewej portert Ferdynand II Aragońskiego, po prawej stronie jego małżonki Królowej Izabelli I Kastylijskiej i na środku portret Krzysztofa Kolumba.

Krzysztof Kolumb, rok 1955, autor nieznany, kopia wykonana przez Rafaela Tejedo w 1828r., zachowany w Muzeum Marynarki Wojennej w Madrycie.


ETAPY KOLEJNYCH PODRÓŻY:

I wyprawa Kolumba 1492-1493


II wyprawa Kolumba 1493-1496


III wyprawa Kolumba 1498-1500

IV wyprawa Kolumba 1502-1504

Ziemie zdobyte przez Krzysztofa Kolumba podczas wszystkich czterech wypraw:

Pierwsza wyprawa: 3 sierpień 1942 - 15 marzec 1493

Druga wyprawa: 25 wrzesień 1493 - 11 czerwiec 1496

Trzecia wyprawa: 30 maj 1498 - 20 listopad 1500

Czwarta wyprawa: 9 maj 1502 - 7 listopad 1504




    W muzeum znajdziemy również pomieszczenia obrazujące zapiski Kolumba, narzędzia jakimi się posługiwano w tamtych czasach. Ponadto, zbiór sztuki prekolumbijskiej, wystawę sztuki malarstwa flamandzkiego oraz salę z informacjami o wyspie - Gran Canarii.






Kopia Praw z Burgos 1512r


Kopia testamentu Izabelli Katolickiej I


Portret Izabelli I Katolickiej, XVII wiek, autor nieznany


WYSPY CANARYJSKIE

    Wyspy Kanaryjskie były ważnym punktem strategicznym wypraw, mostem emigracyjnym pomiędzy kontynentami a także ważnym rynkiem zbytu produktów. Z Wysp Kanaryjskich przede wszystkim zabierano owce, kozy, świnie, sery, trzcinę cukrową, banany, wino, alkohol. Na statkach znalazło się również wielu marynarzy, techników oraz rodzin.


Zejście z pokładu pierwszych Kanaryjskich rodzin w Montevideo, 19 listopada 1726r.

Mapa produktów transportowanych z Wysp Kanaryjskich do Ameryki


Dzienniki i narzędzia znajdujące się na statkach


AMERYKA PRZED PRZYJAZDEM KOLUMBA

    Przed "odkryciem" Ameryki, a raczej jej podbojem, bo warto pewne rzeczy nazywać po imieniu, Ameryka była zasiedlona przez liczne pierwotne społeczności, składające się z rdzennych mieszkańców kontynentu. Wraz z najazdem Kolumba, wiele społeczności zostało wyniszczonych przez choroby, zarazy przywiezione z Europy a także morderczą pracę niewolniczą. Świadectwo po tych kulturach, możemy znaleźć również w tym muzeum. W witrynach znajdują się rękodzieła wielu rdzennych kultur, miedzy innymi: 
  • Kultura Atacames, Ekwador (750 - 1600 n.e.)
  • Kultura Tolita, Ekwador (500 p.n.e. - 750 n.e.)
  • Kultura Jama-Coaque, Ekwador (500 p.n.e. - 750 n.e.) 
  • Kultura Bahía, Ekwador (500 p.n.e. - 750 n.e.)
  • Kultura Tlatilco, Meksyk (1100 - 800 p.n.e.)
  • Kultura Maya, Meksyk (100 - 650 n.e.)
  • Kultura Casas Grandes, Meksyk (1250 - 1521 n.e.)
  • Kultura Teotihuacán, Meksyk (1250 -1521 n.e.)
  • Kultura Colima, zachodni Meksyk (100 - 650 n.e.)
  • Kultura Isla de Jaina, zachodni Meksyk (100 - 650 n.e.)
  • Kultura Totonaca, Meksyk (300 - 600 n.e.)
  • Kultura Oaxaca, Meksyk (100 - 650 n.e.)
  • Kultura Zapoteca, Meksyk (100 - 650 n.e.)




Dzieła wykonane przez liczne kultury, nie wszystkie skatalogowane 

Kultura Tolita, Ekwador (500 p.n.e. - 750 n.e.)




Kultura Bahía, Ekwador (500 p.n.e. - 750 n.e.)


Kultura Colima, zachodni Meksyk (100 - 650 n.e.)


Kultura Totonaca, Meksyk (300 - 600 n.e.)








Jeżeli zaciekawiło was to miejsce, więcej informacji możecie znaleźć na oficjalnej stronie muzeum:


Przewodnik w języku hiszpańskim:


    JAK SIĘ DOSTAĆ DO MUZEUM?

    Muzeum znajduje się niecałe 20 minut od lotniska, wystarczy wsiąść w autobus linii 60, który zatrzymuje się w głównej stacji San Telmo, a potem przejść się 5 minut pieszo i jesteśmy na miejscu. Warto przy okazji zobaczyć także główny plac, na którym można znaleźć Katedrę Św. Anny i charakterystyczne posągi 8 psów.





Katedra Św. Anny, Las Palmas de Gran Canaria




    CZY WARTO ODWIDZIĆ MUZEUM?

    Moim zdaniem jest to jeden z obowiązkowych punktów na liście miejsc do zobaczenia, jeżeli już znajdziemy się na wyspie. Jest to niezwykłe miejsce, w którym możemy przenieść się w czasie, zapomnieć o otaczającym nam świecie i przeżyć tą wyprawę z Kolumbem. 

    Muzeum jest bardzo dobrze oznaczone i przystosowane do samodzielnego zwiedzania. Przy wejściu można zeskanować kod QR, który przeniesie nas do przewodnika w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim, francuskim i chińskim. Nie znajdziemy niestety opcji z językiem polskim, ale aplikacja umożliwia skopiowanie tekstu, dzięki czemu osoby potrzebujące polskiego tłumaczenia, mogą poprosić wujka Google o pomoc 😊Jako ważny punkt muzeum uważam także patio, znajdujące się wewnątrz budynku oddające klimat hiszpańskiego budownictwa, a towarzystwa nam tam dotrzymają te ono piękne 20- letnie damy. 😄



TEKST I ZDJĘCIA: Katarzyna Kainka





Komentarze

popularne posty