¡Feliz Navidad!

     Zbliża się ten wyjątkowy czas w roku, kiedy nawet ci najbardziej zabiegani, znajdują czas by spotkać się ze swoimi bliskimi, wypić gorącą czekoladę lub grzane wino, wyjść ze znajomymi na spacer po mieście, żeby zobaczyć świąteczne dekoracje i światełka.

    Każdy kraj ma swoje wyjątkowe tradycje i zwyczaje. W tym wpisie postaram się przekazać wam klimat świąt w Hiszpanii i na chwilkę przenieść was do tego cudownego pod wieloma względami kraju.


ŚWIĄTECZNE DEKORACJE MIAST

Mallorca:

    Na Majorce w tym roku wydano ponad milion euro na dekoracje w samej stolicy. Codziennie po zmroku Palma de Mallorca zamienia się w korytarz pięknych świateł. Obok Katedry (Catedral de Santa María de Mallorca) postawiono piękną 23 metrową choinkę. Spójrzcie sami na te przepiękne dekoracje.

Choinka obok Katedry w stolicy - Palma de Mallorca


Palma de Mallorca


Manacor



Manacor


Manacor

Manacor

Manacor


Ciekawostka:

Nazwa tego miasta Ma-a-cor, mano en corazón oznacza ręka na sercu. Co roku możemy zobaczyć piękną dekoracje w postaci serca tuż obok kościoła w Manacor.


    Majorka w grudniu wciąż jest dość słoneczna, choć temperatury znacznie spadają. W Polsce święta kojarzą się z aromatycznymi pomarańczami i mandarynkami w supermarketach. Na Majorce pomarańcze możecie spotkać na drzewach! Te zerwane prosto z ulicy mogą być dość gorzkie i kwaśne. Jednak nie brakuje miejsc, w których można kupić świeże owoce, zerwane prosto z drzewa. Niektórzy właściciele gospodarstw organizują spacery po plantacjach z możliwością zbioru owoców i zakupu. 


Artá, Mallorca

Port d'Alcúdia, Mallorca

Valldemossa, Mallorca

Ca'n Picafort, Mallorca

Valldemossa, Mallorca


Las Palmas de Gran Canaria:

    Na Gran Canarii temperatura w grudniu wynosi ok. 20 stopni. Święta Bożego Narodzenia różnią się choćby pod tym względem, że zamiast grzanego wina na jarmarkach świątecznych, jest dużo piasku i słońca, a ubrane choinki zamieniają się w oświetlone palmy. Jedną z wyjątkowych atrakcji i rzadko spotykanych w innym miejscu w Hiszpanii są szopki bożonarodzeniowe z piasku (Bélen de arena). Szopki są tworzone przez wielu artystów a figury piaskowe mają dość pokaźne rozmiary, dzięki czemu można odbyć spacer wewnątrz szopki.












    Gwiazda Betlejemska (Flor de Pascua) to często spotykany element Świąt. W Hiszpanii, a w szczególności na Gran Canarii spacerując ulicami, możemy zauważyć piękny czerwony kolor tego krzewu. Co więcej, spotkamy się tam z całymi wielkimi krzewami przepełnionymi tą piękną czerwienią, tak jak możemy zauważyć na załączonym obrazku.


Parque de Santa Catalina, Gran Canaria

Teror, Gran Canaria



Barcelona:

    Barcelona jest wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim to miasto wspaniałego artysty - Antoniego Gaudiego. Ale dziś nie o tym. Ja chciałabym się zatrzymać na dwóch ciekawych zwyczajach, które mogą wydawać się dość kontrowersyjne, w szczególności dla osób które usłyszą o nich po raz  pierwszy. Ale jak to się mówi, co kraj to obyczaj. Katalonia jest wyjątkowa i z pewnością równie wyjątkowe są obchody Świąt w tym regionie Hiszpanii.


Fira de Santa Llucía de Barcelona

stoiska ze świątecznymi ozdobami, na których prym widzie Tió Nadal lub potocznie cagatió


stoiska z mikołajami (Papá Noel)

Wesołych Świąt (cat. Bon Nadal)

  
    Zamiast prezentów pod choinką, widzimy udekorowane pieńki drzewa. O co chodzi tym katalończykom? W Katalonii istnieje zupełnie inna tradycja dotycząca prezentów świątecznych. Dzieciom nie przynosi prezentów ani Święty Mikołaj (Papá Noel) ani Trzej Królowie (Los Reyes Magos), tylko Tió Nadal (z hiszp. tió - wujek) lub potocznie cagatió (cagar, z hiszp. cagar - srać), więc można przetłumaczyć to jako srający wujaszek. 




    Na początku Adwentu, dzieci w Katalonii, przykrywają pieniek drzewa kocykiem, żeby w nocy nie było mu zimno, i co noc go "dokarmiają". Część widoczną pieńka dekoruje się na wzór twarzy. W wigilię, 24 grudnia, dzieci uderzają w pieniek, aby ten dosłownie wydalił prezenty i śpiewają przy tym piosenkę, której możemy spotkać różne wersje.




Wersja katalońska:

Caga, tió
ametlles i torró
no caguis arengades
que són massa salades
caga torrons
que són més bons
Caga tió
ametlles i torró
si no vols cagar
et donaré un cop de bastó
Caga tió!

Wersja hiszpańska:

Caga, tió
almendras y turrón
no cagues arenques
que son demasiado salados
caga turrones
que son más ricos
caga tió
almendras y turrón
si no quieres cagar
te daré un bastonazo
¡Caga, tió!

Tłumaczenie polskie:

Sraj, wujku
migdały i turrón 
nie sraj śledzi
bo są zbyt słone
sraj turrony
bo są smaczniejsze
sraj wujku
migdały i turrón
jak nie chcesz srać
będę cię uderzać (bić)
sraj, wujku!



    Bez wątpienia jest to jeden z ciekawszych zwyczajów, a będąc w Katalonii na jarmarkach świątecznych, może przywieść sobie pamiątkę w postaci magnesu, broszki czy innych mini wersji cagatió.




    Kolejnym kontrowersyjnym zwyczajem jest postać caganer. Jest to figurka umieszczana zazwyczaj z tyłu w szopce bożonarodzeniowej, najczęściej za jakimś krzaczkiem lub drzewem. Przedstawia ona pasterza, załatwiającego swoje potrzeby fizjologiczne, a inaczej mówiąc, po prostu robiącego kupę. W Katalonii jest to zazwyczaj pastuszek ubrany w czarne spodnie, białą koszulę i czerwono-czarny berecik. Figura ta nie bez powodu pojawia się w szopce. Według tradycji, umieszczenie tej figurki sprawi, że rok będzie wyjątkowo udany, bo taki "naturalny nawóz" użyźnia ziemię i sprawia, że plony będą jeszcze lepsze.

    W ostatnich latach możemy spotkać się z unowocześnioną wersją caganera, która przedstawia sławne osoby takie jak: politycy, piłkarze, piosenkarze, postacie z filmów i seriali, i inne znane figury. Co powiecie na robiącego kupę Messiego w szopce? 😅 Przyznam szczerze, że jeszcze kilka lat temu jak usłyszałam o tym zwyczaju to wzbudził on we mnie ogromne zdumienie. Dziś już przywykłam do tych tradycji i z wielkim entuzjazmem podziwiałam figurki na stoiskach w Barcelonie i każdemu polecam serdecznie wyprawę do Katalonii w okresie świątecznym!


środkowy rząd przedstawia figurki caganers, można tam znaleźć nawet najnowsze postacie z serialu "La casa de papel" czy "El juego de calamar"

stoiska te zawsze przyciągają dużo uwagi

na samej górze, typowy kataloński caganer, na niższych półkach inne popularne wersje tej figurki


I na koniec, kilka muzycznych propozycji. Na pewno umilą wam świąteczne porządki i przygotowania do Wigilii. ¡FELIZ NAVIDAD! ¡BON NADAL!

ŚWIĄTECZNE MELODIE


Pandora - Los Peces en el Río

A Belén Pastores - Popurrí

Michael Bublé - Mis Deseos / Feliz Navidad (ft. Thalia)

Ozuna & Generación Escogida Ft. Christian Nieves - Llegó la Navidad

Aquí és nadal i estic content! - La Pegatina

Los 30 mejores villancicos - Villancicos para celebrar la Navidad

Zachęcam również do zajrzenia do postów z roku 2020:

https://hiszpaniabeztajemnic.blogspot.com/2020/12/25-de-diciembre-la-navidad.html

https://hiszpaniabeztajemnic.blogspot.com/2020/12/nochebuena-wigilia.html

https://hiszpaniabeztajemnic.blogspot.com/2020/12/100-anos-de-tradicion-naviedena-en.html

https://hiszpaniabeztajemnic.blogspot.com/2020/12/tradycja-szopek-bozonarodzeniowych-w.html

https://hiszpaniabeztajemnic.blogspot.com/2020/12/loteria-de-navidad.html

https://hiszpaniabeztajemnic.blogspot.com/2020/12/las-posadas-mexicanas-y-el-pase-del.html

https://hiszpaniabeztajemnic.blogspot.com/2020/12/iluminacion-navidena-en-espana.html


  Tekst i zdjęcia:  Katarzyna Kainka






Komentarze

popularne posty