Blog stworzony na potrzeby Koła Naukowego "Mañana". Postaramy się wam przybliżyć tajniki Hiszpanii i wszystkiego co z nią związane. Dzięki naszym wpisom dowiecie się więcej o różnicach dialektowo-kulturowych tego kraju! Poznacie również wiele ciekawostek na temat krajów latynoamerykańskich, zabierzemy was w podróż po Meksyku, Wenezueli, Ekwadorze i wielu wielu innych!
Pobierz link
Facebook
Twitter
Pinterest
E-mail
Inne aplikacje
"Las Posadas Mexicanas" y "El Pase del Niño Viajero"
¡Hola a todos!
Dzisiaj poruszamy temat tradycji bożonarodzeniowych w klimacie meksykańskim i ekwadorskim.
Na początku chcielibyśmy przedstawić tzw. "Las Posadas Mexicanas", które odwołują się do motywu poszukiwania noclegu w Betlejem przez Józefa i Marię.
Jak wiele tradycji latynoamerykańskich, "las posadas" mają podłoże prekolumbijskie, a mianowicie zimowe uroczystości ku czci boga Huitzilopochtli, które zostały wykorzystane przez hiszpańskich misjonarzy w celu ewangelizacji podbitego Imperium Atzteków.
Obchody "las posadas" trwają od 16 do 24 grudnia, co nawiązuje do dziewięciu dni podróży Józefa i Marii z Nazaretu do Betlejem. W każdej dzielnicy którejkolwiek miejscowości w Meksyku każdego dnia jest wybierana jedna stodoła czyjegoś domu, która staje się celem „pielgrzymki” i miejscem celebrowania. Ważnym elementem jest proszenie o nocleg (pedir posada): uczestnicy święta dzielą się na dwie grupy, pierwsza wciela się w rolę pielgrzymów, jako procesja dociera do tzw. gospody i prosi drugą grupę o nocleg w formie śpiewu: „En el nombre del cielo,yo os pido posada, pues no puede andar, mi esposa amada….”.
W grupie pielgrzymów muszą być obecne dwie osoby przebrane za Marię i Józefa bądź ich figurki. Gospodarze opierają się prośbom pielgrzymów, lecz ostatecznie wpuszczają ich do środka, śpiewając refren: “Entren santos peregrinos, peregrinos, reciban este rincón. Y aunque es pobre la morada, la morada, os la doy de corazón”. Właściwe świętowanie polega na wspólnym spotkaniu i dobrej zabawie, której elementami są pyszne ciepłe trunki (słodki ponche na bazie owoców i przypraw korzennych, kawa oraz czekolada), dobre jedzenie na słodko (elotes, flautas, tostadas, buñuelos), piñata w formie gwiazdy betlejemskiej, której rozbicie jest traktowane jako uwolnienie się od grzechów (oczywiście w środku są słodycze :) ).
El ponche
Elotes
La piñata
Na koniec każdy uczestnik dostaje "el aguinaldo", czyli słodki upominek jako podziękowanie za udział w posadas.
Poniżej zamieszczamy linki z filmikami, które pokazują stopień mobilizacji wszystkich uczestników w przygotowaniu święta oraz same obchody posadas.
W Ekwadorze 24 grudnia w miejscowości Cuenca każdego roku obchodzone jest "Pase del Niño Viajero", które jest wielką manifestacją nie tyle z okazji święta religijnego, ile prezentująca bogactwo kulturowe regionu.
Święto jest powiązane z figurką Niño Dios, której wyrzeźbienie zleciła doña Josefa Heredia w 1823 roku. Jego ostatni właściciel Monseñor Miguel Cordero Crespo w roku 1961 pielgrzymował do Ziemi Świętej w towarzystwie figurki, którą po ukończeniu podróży pobłogosławił papa Jan XXIII. Kiedy Miguel Cordero Crespo wrócił do miejscowości Cuenca, nadał statuetce nazwę el Niño Viajero, która o tamtej pory stała się centrum wielkiej procesji.
Ta procesja obecnie rozpoczyna się mniej więcej o 10:00 rano na Alei Ordóñez Lazo i trwa 5 godzin. Uczestnicy kroczą ulicą Simóna Bolívara do centrum miasta. W trakcie uroczystości można zaobserwować następujące typowe elmenty: rozkoszne pojazdy, zespoły muzyczne, interpretujące pieśni ku czci Dzieciątka, dzieci przebrane za postacie religine, cyganie, przedstawiciele tubylczego plemiena jíbaros, otavalos, itd. Oczywiście wszyscy mają na sobie kostiumy przedstawiające przynależność etniczną.
Tzw. elita rolników czyli "mayorales" prowadzą konie oraz wiozą tzw. "castillo", czyli dekoracje jadalne w postaci łańcuchów, najczęściej się składające się z owoców, strączków, buteleczek z likierem, zabawek, itd. To się składa w ofierze Dzieciątku, a później jest wspólnie spożywane przez członków rodzin, którzy po skończonej procesji udają się do domów i celebrują święto w gronie najbliższych.
Poniżej link z filmem pokazującym bogactwo i przepych uroczystości:
Komentarze
Prześlij komentarz