Navarra
Z czym kojarzy nam się Nawarra? Na pewno z Pampeluną i słynną gonitwą byków. Ale czy wiemy o niej coś więcej? Zazwyczaj mówi się o niej w zestawieniu z sąsiadującym Krajem Basków czy regionem La Rioja. Dzisiaj postaramy się przybliżyć Wam najważniejsze informacje o tym jednym z najmniej znanych regionów Hiszpanii.
PODSTAWOWE INFORMACJE:
Nawarra leży w północno-zachodniej Hiszpanii i jest jednym z regionów graniczących z Francją. Jej stolica to Pampeluna, w której mieszka ponad 1/3 z 600 tys. mieszkańców tej wspólnoty autonomicznej. Klimat jest dużo chłodniejszy niż w pozostałych częściach Hiszpanii. Latem występują częste opady deszczu, a temperatury sięgają maksymalnie 25 stopni. Zimą nierzadko spadają poniżej zera, a górskie szczyty pokrywa śnieg.
Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów Nawarra jest bardzo zróżnicowana pod względem ukształtowania terenu. Jej obszar dominują Pireneje, stanowiąc doskonałe miejsce dla miłośników gór, które kontrastują z równinną doliną rzeki Ebro, najdłuższej w Hiszpanii. Północną część regionu pokrywają gęste lasy, z których najbardziej znana jest puszcza Selva de Irati.
Bardenas Reales
To park krajobrazowy i zarazem rezerwat biosfery UNESCO. Występują tam wyjątkowe formacje skalne, a ogromny teren ponad 42 tys. ha pełen jest szlaków pieszych, rowerowych, konnych i samochodowych.
FLAGA:
Flaga Nawarry to herb
umieszczony na czerwonym tle. Przyjęto ją w 1982 roku, ale zwieńczony koroną
herb ustanowiono już w XIII w. Co ciekawe, fragment herbu Nawarry (z hiszp. escudo) jest jednym z elementów
umieszczonych w godle Hiszpanii.
Evolución del escudo de Navarra
NAJWAŻNIEJSZE MIASTA
Pampeluna
Znana jest przede wszystkim z gonitwy byków, która zapewnia popularność całego regionu. Odbywa się w czasie fiesty San Fermin od 6 do 14 lipca każdego roku i budzi wiele kontrowersji. W mieście warto zobaczyć także Muzeum Nawarry, renesansową cytadelę czy katedrę z XV wieku.
Estella
Miasto słynie przede wszystkim z zabytków – doskonale zachowane stare miasto, kościół Iglesia de San Pedro de la Rúa, a także Pałac Królów Nawarry czy kościół Iglesia de San Miguel.
Puente la Reina
Jest jednym z punktów na trasie Camino de Santiago. Charakterystycznymi elementami są słynny most z XI wieku oraz średniowieczne wieże i mury miejskie.
CIEKAWOSTKI:
● Kiedyś terytorium Nawarry obejmowało także tereny dzisiejszego Kraju Basków, stąd mieszkańcy niektórym miast nadal posługują się językiem baskijskim.
● Przez Nawarrę przechodzi szlak pielgrzymkowy Santiago de Compostela.
● Teren Bardenas Reales został wykorzystany w serialu „Gra o tron”.
● W Nawarrze znajdują się największe w Hiszpanii elektrownie fotowoltaiczne, a większość energii w regionie pochodzi w odnawialnych źródeł.
Julia Włodarczyk
Komentarze
Prześlij komentarz