Navarra - Kultura
KULTURA NAVARRY
Nawarra to powszechnie dość mało znany region, choć zdecydowanie warty wspomnienia i zaznajomienia się z nim. Kulturowo Navarra jest mocno związana z Krajem Basków, do dziś w niektórych miasteczkach tego regionu można spotkać się z ich językiem - euskerą.
TRADYCJE
• Stolica Nawarry - Pampeluna - słynie z encierros, wielkich gonitw byków, organizowanych od 6 do 14 lipca podczas Las fiestas de San Fermín, święta pierwotnie na cześć św. Firmina, patrona miasta. Po starych uliczkach ludzie przepędzają stado byków w stronę areny, gdzie zwierzęta są wykorzystywane w corridzie. Co roku z tej okazji Pampeluna gości mnóstwo turystów.
LITERATURA
- Słynna gonitwa byków z Pampeluny, wraz kulturą i życiem Kraju Basków i Nawarry zainspirowała samego Ernesta Hemingwaya, który stworzył o niej powieść „Słońce też wschodzi”. Pisarz uczestniczył w święcie San Fermin aż 9 razy.
- Na terenie Nawarry w 778 roku rozegrała się wielka bitwa pomiędzy Baskami a wojskami Karola Wielkiego, które zostały pokonane. Bój ten jest przywoływany w szeroko znanym francuskim poemacie rycerskim z XII wieku- “Pieśni o Rolandzie”.
- Małgorzata de Valois była pochodzącą z Francji żoną króla Nawarry, a później także Francji, Henryka IV. Oboje zostali przedstawieni w słynnym dziele Aleksandra Dumasa pt. “Królowa Margot”. Na podstawie powieści został również zrealizowany film, który jest dostępny na CDA:
FILM
- „Henryk IV. Król Nawarry” to film z 2010 roku opowiadający historię hugenota Henryka Burbona władającego Nawarrą, będącą w strefie wpływów francuskich, który, aby zakończyć waśnie religijne, ma ożenić się z katolicką księżniczką Małgorzatą z panującego we Francji rodu Walezjuszy.
Komentarze
Prześlij komentarz