Nochevieja

Nochevieja 


Po roku pełnym wrażeniem wreszcie możemy odetchnąć z ulgą, w końcu to właśnie dziś żegnamy rok 2020! Nim otworzymy pierwszą butelkę szampana sprawdźmy jak sylwestrową noc spędzają mieszkańcy Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej.
 


Fiesta do białego rana, przyjęcia w gronie rodziny lub przyjaciół, podziwianie pokazów fajerwerków o północy, czy noworocznym toast wznoszony szampanem (lub hiszp. cava, rodzaj wina musującego) - świętowanie Sylwestra (hiszp. Nochevieja) w Hiszpanii, czy Ameryce Łacińskiej nie różni się zbytnio od tego jak obchodzimy go w naszym kraju. Jednakże istnieje kilka przesądów charakterystycznych dla kultury hiszpańskiej i latynoskiej, które mają zapewnić szczęście i pomyślność w nadchodzącym nowym roku.


Doce uvas de la suerte 



 
Szczególnie ważną, hiszpańską tradycją jest jedzenie dwunastu winogron (hiszp. doce uvas). Zwyczaj ten pochodzi z 1909r., każdy z dwunastu winogron jest połykany wraz z kolejnym uderzeniem zegara, znajdującego się w Madrycie na placu Puerta del Sol. Najlepiej wykonać tą czynność stojąc na lewej nodze, aby prawą wejść z nowym rok. Wydaję się wam to niewykonalne? Może i słusznie! Z pewnością trzeba zachować ostrożność, żeby nie udusić się i nie spędzić sylwestrowej nocy na pogotowiu.



Algo de oro en la copa 



 
Kolejna hiszpańska tradycja, która może zapewnić szybki transport do szpitala to toast wnoszony lampką szampana, do którego wcześniej wrzucono złotą biżuterie. Przeważnie jest to kolczyk lub pierścionek, jednakże najważniejsze jest, aby nie wyciągać ich, aż do momentu wypicia całej zawartości lampki. Według hiszpańskiej tradycji, przesąd ten przynosi szczęście w miłości. Jeśli wrzucisz biżuterie do kieliszka małżonka, zapewnisz sobie szczęście w małżeństwie, z kolei jeśli umieścisz ją w kieliszku osoby w której jesteś zakochany, z pewnością podbijesz jego serce w nadchodzącym nowym roku! Tradycja ta jest również popularna w krajach Ameryki Łacińskiej; Chile.. 


Ropa interior de color rojo



 
Kolejnym popularnym zwyczajem jest włożenie czerwonej bielizny w sylwestrową noc. Dla Hiszpanów jest to gwarancja miłości, radości i spełnienia w nowym roku. Tradycja ta jest również kultywowana w krajach Ameryki Łacińskiej, jednakże kolorystyka nieco różni się od tej hiszpańskiej. Argentyńczycy preferują kolor różowy, w Kolumbii, Chile i Wenezueli popularnością cieszy się żółta bielizna, a w Meksyku, uważa się, że czerwona bielizna zapewni powodzenie w miłości, z kolei jeśli szukasz szczęścia i pieniędzy, koniecznie załóż żółtą. Swój zwyczaj związany z bielizną posiadają również mieszkańcy Peru, którzy zakładają ją… na odwrót. Najważniejsze jednak jest, żeby bielizna nie była kupiona przez siebie samego, a podarowana nam przez kogoś bliskiego.

Ir a la calle a pasear con una maleta


 
W niektórych krajach Ameryki Łacińskiej nie powinien nas dziwić widok ludzi spacerujących po ulicach z walizkami. Tradycja ta jest przede wszystkim praktykowana w Boliwii, Paragwaju, Meksyku, Kolumbii i Peru. Dzięki takiemu spacerowi zapewnimy sobie niesamowite podróże w nowym roku! Z kolei jeśli mamy ich już dość, powinniśmy przespacerować się z walizką po domu, a następnie zostawić ją pod drzwiami, aż do Nowego Roku, w ten sposób ograniczymy nasze podróże i przyszły rok spędzimy głownie w rodzimym kraju. 


Takanakuy: festival de peleas en Perú 


 
Choć głównie jest to tradycja obchodzona w czasie świąt Bożego Narodzenia, niektórzy mieszkańcy Peru, kultywują ją również w Sylwestra. Festiwal Takanakuy to swego rodzaju oczyszczenie relacji międzyludzkich. Skłóceni członkowie rodzin, czy znajomi biorą udział w bijatyce, aby pozbyć się negatywnych uczuć, zakończyć dotychczasowe spory i wejść w nowy rok z „czystą kartą”. Każda walka jest sędziowana, aby wszystko przebiegło zgodnie z ustalonymi zasadami. Uczestniczy są ubrani w ludowe stroje, a całemu wydarzeniu towarzyszy ludowa muzyka. 


Los 'agüeros' con huevos 


 
W krajach Ameryki Łacińskiej szczególne miejsce w rankingu przesądów (nie tylko tych noworocznych!) zajmuję… jajko. W Sylwestra tradycja ta cieszy się szczególną popularnością w Ameryce Środkowej i Kolumbii. 31 grudnia należy zbić jajko i jego zawartość wlać do szklanki wypełnionej wodą. Następnie na 24 godziny pozostawić pod łóżkiem i na drugi dzień na podstawie kształtu jakie przybrało żółto i białko jajka odczytać przepowiednie, która powie nam co czeka nas w nowym roku. Brzmi znajomo? 


Ritual de quema de muñecos 



Argentyńczycy i Ekwadorczycy żegnają stary rok… ogniem. Konstruują kukły z drewna, papieru i materiałów, a następnie je palą. Jest to oczyszczający rytuał, podczas którego mieszkańcy Argentyny i Ekwadoru wyzbywają się wszystkich złych rzeczy minionego roku. Tradycja ta jest obchodzona we wszystkich prowincjach Ekwadoru, z kolei w Argentynie cieszy się szczególną popularnością w mieście La Plata. W poniższym filmiku możemy zobaczyć z jaką starannością mieszkańcy La Plata wykonali swoje kukły i jakie kształty im nadali.




¡Feliz año nuevo!




Julia Olesiak, Julia Szarek


Komentarze

popularne posty