Lotería de Navidad
Lotería de Navidad
Z czym kojarzą nam się święta? Choinka, prezenty, barszcz, a może staropolskie kolędy? Tymczasem to, co elektryzuje Hiszpanów w tym niezwykłym czasie to… coroczna Loteria Świąteczna.
Czym jest “El Gordo”?
Sorteo Extraordinario de Navidad lub Lotería de Navidad, które odbywa się 22 grudnia, wyznacza początek świąt Bożego Narodzenia i gromadzi miliony Hiszpanów przed telewizorem, radiem lub Internetem. Potocznie zwana jest El Gordo (tłum. gruby, tłusty), ale czy naprawdę wiemy, skąd pochodzi ta nazwa? Temat ten ciągnie za sobą historię. Aby poznać jego pochodzenie, musimy cofnąć się do XVIII wieku. Pierwsze losowanie loterii bożonarodzeniowej wiązało się z wizerunkiem pewnej postaci reklamowej, która pojawiła się w dużej liczbie druków i książek. Był pulchny i niski, a jego ciało składało się z charakterystycznych piłeczek i liczb. Jego zadaniem było przekonanie ludzi do kupowania losów na loterię i spróbowania w niej szczęścia.
Jakie były jej początki?
Minęło już ponad 200 lat od pierwszego losowania Loterii Świątecznej. Jest drugą najdłużej organizowaną loterią na świecie. Swój początek miała 18 grudnia 1812 roku w Kadyksie. Świąteczna loteria narodziła się z inicjatywy jednego z ministrów, aby zebrać pieniądze dla skarbu państwa, który musiał ponieść koszty wojny. Dopiero w 1892 r. oficjalnie nadano tę nazwę, a pięć lat później, w 1897 r., zaczęto drukować losy z nazwą Loteria de Navidad. Nawet podczas wojny domowej loteria nie przestawała działać. Kiedy Hiszpania została podzielona na dwie części (republikanów i frankistów), odbyły się dwa różne losowania.
Jak to wszystko działa?
Zasady loterii mogą wydawać się nieco skomplikowane. Każdego roku drukowana jest określona liczba serii. Na przykład w losowaniu 2016 wydrukowano łącznie 165 serii, w losowaniu 2017 wykonano łącznie 170 serii, a do 2020 roku 172 serii. W loterii sprzedawane są całe kupony tak zwane „billete” lub ich dziesiąte części czyli „decimo”. Jeden kupon loterii kosztuje aż 200 €. Na nim znajduje się dziesięć pięciocyfrowych numerów. Jednak istnieje także opcja dla bardziej oszczędnych- kupon o cenie 20€. Jeżeli jego właściciel okaże się zwycięzcą otrzymuje wtedy 10% nagrody. To powoduje, że rozdaje się tak liczne nagrody, a zwycięzców jest tak wielu.
- 1 piłeczka z nagrodą główną (El Gordo)
- 1 piłeczka z drugą nagrodą
- 1 piłeczka z trzecią nagrodą
- 2 piłeczki z czwartą nagrodą
- 8 piłeczek z piątą nagrodą
- 1794 piłeczek z mniejszymi nagrodami po 1000 euro (La Pedrea)
Losowanie polega na jednoczesnym wyjęciu po jednej kuli z każdej maszyny, aż pozostaną puste. W jednej maszynie znajdują się kule z kombinacją liczb, a w drugiej te z nagrodami. Każda określona kombinacja liczb jest wydrukowana na wielu kuponach, po wylosowaniu wygranej dla danej kombinacji wygrana jest dzielona między wszystkich grających, których kupon odpowiada wylosowanej liczbie. Kule losowane są przez dzieci ze szkoły San Ildefonso. To one wyśpiewują wyniki i wartość nagród przed zgromadzoną publicznością, co możemy zobaczyć na wideo poniżej:
W Hiszpanii tradycyjna stała się reklama Lotería de Navidad, którą emituje się w okresie zimowej kampanii reklamowej a jej celem jest zachęcenie do udziału w loterii. Oto reklama z roku 2020:
Kamila Olchawa, Joanna Czernek
Komentarze
Prześlij komentarz