Día de los Reyes Magos

 Święto Trzech króli w Hiszpanii


Zastanawialiście się może kiedyś jak dzisiejsze święto - 6 stycznia obchodzi się w Hiszpanii, Meksyku i innych krajach Ameryki Łacińskiej? Większość uroczystości i zwyczajów w tych krajach są niesamowicie barwne i wesołe. Dziś pokażemy wam jakie tradycje są związane z "Día de los Reyes Magos".





La Cabalgata de los Reyes Magos 

Parada Trzech Króli to jedno z ważniejszych świąt dla najmłodszych, gdyż to właśnie Trzej Królowie przynoszą im prezenty, a nie Św. Mikołaj. Trzej królowie przechodzą przez ulice miasteczek 5 stycznia wieczorem, zgodnie z tradycją by rozdać w domach prezenty wszystkim dzieciom. Dzieci zostawiają w oknach lub pod drzwiami jedzenie dla spragnionych przybyszy i ich wielbłądów a następnie kładą się spać. Trzema królami stają się wtedy rodzice zamieniając przygotowany przez dzieci posiłek na prezenty, by maluchy zaraz po obudzeniu zobaczyły, że ich też odwiedzili Trzej Królowie!





Carbón dulce

Słodki węgiel to typowy dla świąt cukierek, który swoim kształtem i kolorem do złudzenia przypomina węgiel opałowy. Zazwyczaj otrzymują go dzieci, które nie były do końca grzeczne w tym roku, jest to hiszpański odpowiednik rózgi, którą otrzymują niegrzeczne dzieci w Polsce 6 grudnia.



Roscón de Reyes

Tradycja tego ciasta miała swoje początki już w średniowieczu (XIV w.) w krajach takich jak Francja i Hiszpania, która niedługo potem przybyła do ​​krajów takich jak Meksyk. Od tego czasu tradycja mówi o dzieleniu się bajglem, który ma okrągły lub owalny kształt i symbolizuje nieskończoną miłość Boga, która nie ma ani początku ani końca.





W Hiszpanii...

To tradycyjne ciasto drożdżowe wypełnione kremem śmietankowym lub czekoladowym (najczęściej spotykane), które pojawia się w święto Trzech Króli na każdym hiszpańskim stole. Co ciekawe do ciasta jest dołączona zawsze korona i krótki liścik, w którym napisane jest, że ten kto znajdzie figurkę, będzie królem w tym roku i będzie to dla niego rok pełen szczęścia, natomiast ten kto znajdzie fasolkę będzie musiał zapłacić za tegoroczny roscón, lub też kupić go za rok.








Rosca de Reyes en Mexico

W Meksyku tradycja została zaczerpnięta w XVI wieku z Hiszpanii. Trzej „Królowie Wschodu” znaleźli Dzieciątko, które miało trzy dni, padli na twarz przed nim i złożyli mu trzy ofiary. Dzień, w którym Trzej Mędrcy wreszcie spotykają Dzieciątko Jezus, nazywany jest epifanía (objawienie) - spotkanie, które symbolizuje Rosca de Reyes.

W wielu częściach kraju spotkamy się z tradycją jedzenia "Rosca de Reyes" na podwieczorek popijając go gorącą czekoladą lub atole (tradycyjny napój pity w Meksyku). Ciasto ozdabia się miodem i owocami pustyni, takimi jak daktyle czy figi oraz paskami zrobionymi ze słodkiej pasty z masła, cukru i mąki. 




W Meksyku ponadto tradycja mówi, że ​​ci, którzy odnajdą postać Dzieciątka Jezus w swoim kawałku, muszą się nią opiekować do 2 lutego - “Día de la Candelaria” czyli do obchodów „Dnia Matki Boskiej Gromnicznej”. Ponadto zobowiązują się oni do wydania przyjęcia właśnie 2 lutego, na którym przygotują dla wszystkich obecnych tamales - zwykle przygotowywane z ciasta kukurydzianego lub ryżowego nadziewane mięsem, warzywami, chili, owocami, sosami i innymi składnikami, są zawinięte w liście warzyw, takie jak; kolba kukurydzy, banan lub agawa.



TAMALES



ROSCA DE LOS REYES MAGOS



ZNACZENIE ROSCA DE REYES:




W innych krajach Ameryki Łacińskiej obchody święta Trzech Króli wyglądają podobnie do tych w Meksyku, jest to radosne święto pełne koloru i magii za sprawą wizyty przybyszów ze wschodu a także pełne smaku i cudownych aromatów, dzięki świątecznym wypiekom takim jak Rosca de los Reyes.


Rosca de Reyes - Argentina




Rosca de Reyes - Ecuador




Puerto Rico

Ten dzień ma zazwyczaj charakter bardzo religijny, podczas celebracji obietnic składanych królom, odmawia się różaniec ku czci trzech mędrców. Ponadto królowie postrzegani są jako święci ludzie, więc są „zesłanymi obietnicami”. Należy zauważyć, że Puerto Rico to jedno z nielicznych miejsc na świecie, które ma posągi poświęcone Trzem Królom. 





Perú

Dzień ten znany jest jako „Bajada de Reyes” i jest jednym z najbardziej świątecznych dni liturgicznych w tym kraju. W Limie Trzech Mędrców grają członkowie Policía Nacional. W prowincjach takich jak Cusco, Ayacucho czy Huancavelica odmawia się modlitwy i śpiewa się pieśni.

Tradycją każdego domu jest codzienne przybliżanie królów do żłóbka, w którym przebywa Dzieciątko Jezus, aby 6 stycznia obudzili się u Jego stóp. Inni 24 grudnia, zasadzają ziarenka roślin w małych doniczkach aby 6 stycznia z ziarenek wyrosła roślina i symbolizowała dary, które królowie ofiarowali Bogu.




Bolivia

Msze na cześć Dnia Trzech Króli odbywają się w wielu miejscach, w Boliwii ludzie przynoszą na mszę szopki, aby je pobłogosławić, a następnie przechowują je w domu do następnego roku. Innym zwyczajem jest też pozostawianie zniszczonych już figurek pod drzwiami kościoła po to by nawet najbiedniejsi, których nie stać na dekoracje, mogli je zabrać do swoich domów.




Brasil

Istnieje bardzo popularna tradycja zwana Folia de los Reyes Magos, w której kilka grup mężczyzn wyrusza pieszo, konno lub łodzią, aby odwiedzić domy, śpiewając wersety o wycieczkach, które odbyli Trzej Królowie, aby zobaczyć Dzieciątko Jezus.

W Bahía Blanca obchody rozpoczynają się paradą Trzech Króli, która odbywa się w różnych miejscach miasta. Każda grupa jest pięknie wystrojona i wyposażona w instrumenty. Za głównymi bohaterami są inni tańczący lub śpiewający różne wersety. Podczas tej podróży Trzej Mędrcy zatrzymują się w różnych domach, gdzie oddają cześć Dzieciątku Jezus. W ramach podziękowania właściciele oferują gościom jedzenie lub datek.





Chile

Święto Trzech Króli jest tam znane jako  La Pascua de los Negros y Día de San Baltazar, ze względu na to, że w czasach kolonialnych niewolnicy mieli dzień odpoczynku, w który wychodzili, aby świętować i tańczyć w rytm bębnów. W ten dzień tysiące ludzi gromadzi się przed północą w centralnym kościele miasta La Tirana; wszyscy wystrojeni i gotowi do oddania hołdu dzieciątku Jezus.






Guatemala

W tym czasie rodziny z Gwatemali gromadzą się, na wspólne jedzenie Rosca de Reyes. W Gwatemali, w przeciwieństwie do innych krajów, nie ma zwyczaju zostawiania prezentów lub organizowania wielkich uroczystości.

Rosca de Reyes zwykle można znaleźć w różnych piekarniach, chociaż dziś wiele osób decyduje się na jego samodzielne przygotowanie. Ponadto inną tradycją jest to, że osoba, która otrzyma kawałek ciasta z figurką  Dzieciątka Jezus w środku, może w ciągu roku spodziewać się dziecka w swojej rodzinie. Poza tym, podobnie jak w Meksyku, osoba która odnajdzie figurkę, jest zobowiązana do tego, by 2 lutego wyprawiła przyjęcie dla wszystkich obecnych.




Uruguay

Według Maríi Belén Fagúndez, piekarki z Urugwaju, która dorastała w Wenezueli, Dzień Trzech Króli ma w tym kraju ogromne znaczenie. Dzieci (a także dorośli) często zostawiają buty przy drzwiach, więc Mędrcy ze Wschodu będą pamiętać o zostawieniu im prezentów.





Dla wszystkich, którzy w przyszłości chcieliby sami spróbować tego pysznego wypieku jakim jest Roscón de Reyes, zostawiamy przepis na ciasto:







Katarzyna Kainka



Komentarze

popularne posty