Comunidad de Madrid

Kiedy mówimy o Wspólnocie Madrytu, to oczywiście myślimy przede wszystkim o Madrycie, czyli stolicy tego regionu, ale także całej Hiszpanii (inne większe miasta należące do Wspólnoty Madrytu, to: Alcalá de Henares, Móstoles, San Lorenzo de El Escorial i Aranjuez- o nich też krótko wspomnimy w innym artykule).

Wspólnota Madrytu to jeden z siedemnastu autonomicznych regionów Hiszpanii. Zajmuje powierzchnię 8028 km², a jego populacja wynosi około 6,6 mln, z czego ponad połowa przypada na sam Madryt.

O stolicy słów kilka...

Madryt to nie tylko piękne zabytki czy stare centrum, schowane za nowymi, eleganckimi ulicami handlowymi. Około 30 lat demokracji przyniosło stolicy nową dynamikę i wspaniałe atrakcje kulturalne, dlatego teraz jest to głównie kosmopolityczna metropolia słynąca z dobrze rozwiniętego przemysłu.




Przemiany miasta

Historia miasta – jak na Hiszpanię – nie jest zbyt długa, bowiem stało się ono stolicą państwa w 1561 roku, kiedy to Filip II przeniósł siedzibę dworu królewskiego z Toledo do centralnie położonego Madrytu (głównie ze względu na bliskość Escorialu, gdzie trwały prace nad nowym pałacem królewskim). Jego decyzja poważnie pogorszyła stan miasta, bowiem zaczęto pospiesznie budować rezydencje szlacheckie i klasztory, a wycinanie lasów zwiększyło erozję i spowodowało susze. Za czasów Filipa III (syna Filipa II) kontynuowano rozbudowę miasta, powstała m.in. słynna Plaza Mayor z pomnikiem władcy Filipa III. Jednak za jego panowania Madryt istniał jako stolica tylko umownie, ponieważ sam król przeniósł się na kilka lat do Valladolid. Dopiero panowanie Karola III zaczęło przynosić zmiany na lepsze. Król poważnie zainteresował się odnowieniem miasta, dlatego zatrudnił włoskiego architekta Francesco Sabatiniego, aby ten zaprojektował budynki, place i ulice.

Jeśli chodzi o ważne wydarzenia historyczne związane z Madrytem, to na pewno warto wspomnieć o Motín de Esquilache, czyli buncie mieszkańców stolicy, do którego doprowadziła polityka reformatorska Karola III. Bunt ten był tak ważny, ponieważ dzięki niemu zaczęła tworzyć się nowa mentalność społeczna (ideologia oświecenia). Postulaty uczestników zamieszek w stronę króla były głębokie i konkretne, a formy ich dochodzenia wytrwałe. Ponadto, to ludzie prości, a nie elita, byli inicjatorami buntu, dlatego też ma on charakter ludowy. Warto również dodać, że w to wydarzenie zaangażowały się także kobiety, co było dość niespotykane w tamtych czasach.

Polecamy zagłębić się w ten temat, bo było to naprawdę ciekawe wydarzenie. 😊

Geografia i klimat

Stolica kraju położona jest w centralnej części Hiszpanii nad rzeką Manzanares. Jest to najwyżej usytuowana stolica w Europie, bowiem leży 600 m n.p.m. Jej powierzchnia wynosi 604,45 km², co czyni ją największym miastem w Hiszpanii. Kilka kilometrów od stolicy znajduje się łańcuch górski Sierra de Guadarrama.

Madryt znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego. Pogoda tam jest dość zróżnicowana, dlatego trudno wybrać się do stolicy tylko z jedną walizką, jeśli chcemy tam przebywać na przełomie np. wiosny i zimy (no chyba że planujemy na miejscu zakupy ;)). Między grudniem a styczniem jest najzimniej i zdarza się, że występują opady śniegu. Wiosna i jesień nie są już tak chłodne, ale nie należą też do najcieplejszych, zwłaszcza od listopada do kwietnia. Natomiast od maja i czasem nawet do końca września jest już przeważnie słonecznie i bardzo ciepło.

Symbole

Flaga wspólnoty autonomicznej Madrytu symbolizuje:

czerwień, która jest barwą Kastylii;
gwiazdy odpowiadające konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy.

Została przyjęta 23 grudnia 1983 roku.
 




Według historyków herb Madrytu pochodzi z XII wieku – traktowany był wtedy, tak jak i inne herby, jako emblemat wojenny odróżniający oddziały rycerskie. Został użyty pierwszy raz przez wojska madryckie w kampaniach przeciw muzułmanom w Andaluzji. Natomiast niedźwiedź na herbie został, według legendy, umieszczony dla upamiętnienia niedźwiedzia brunatnego, którego król Alfons XI upolował na wzgórzach w pobliżu stolicy. W tamtych czasach często zwierzęta te wędrowały w okolicy miasta. Drzewo poziomkowe (chruścina jagodna) dodano do herbu ze względu na pewne wydarzenie mające miejsce w XIII wieku.





W tamtych czasach wytworzyła się dyskusja pomiędzy Radą Miasta i Klerem Madrytu na temat terenów, których domagały się obie strony. Ostatecznie, osiągnięto porozumienie, w wyniku którego miasto otrzymało tereny zalesione, a Kościół obszary pasterskie. Dlatego zdecydowano dołączyć chruścinę jagodną do herbu miasta. Dodatkowo, postanowiono umieścić niedźwiedzia jedzącego liście, ponieważ według ówczesnych wierzeń, liście te były dobrym lekarstwem przeciwko dżumie.

Dołączone gwiazdy symbolizują, tak jak na fladze, konstelację Wielkiej Niedźwiedzicy.

Ciekawostki i atrakcje Madrytu

Madryt idealnie spełnia się w roli stolicy Hiszpanii. Co prawda nie ma dostępu do morza, ale przyciąga turystów dzięki wielu innym atrakcjom, równie wspaniałym, co plaża i morze. Zapraszamy Was w podróż przez atrakcje, które na pewno warto zobaczyć będąc w stolicy.

1. Pałac królewski (Palacio Real de Oriente) i katedra de la Almudena

Jest to ogromna klasycystyczna budowla wzniesiona na skarpie nad rzeką Manzanares w latach 1738-1807 (za panowania Filipa V Burbona). Ma aż 140m długości i boczny dziedziniec. Zwiedzanie królewskiej rezydencji obejmuje reprezentacyjne komnaty, bibliotekę, królewską aptekę, zbrojownię, galerię obrazów, a także muzeum karet (w parku). Warto jednak zaznaczyć, że para królewska na co dzień nie przebywa w tej okazałej rezydencji, a w innej, na przedmieściach Madrytu.




Klasycystyczny budynek znajdujący się na przeciwko pałacu to katedra de la Almudena, której budowę ukończono w 1992r.




2. Puerta del Sol

Sercem miasta (i jednocześnie jednym z najważniejszych placów) jest Puerta del Sol, czyli owalny plac otoczony ze wszystkich stron kremowymi XVIII-wiecznymi domami. Brązowy posąg niedźwiedzia zjadającego owoce z drzewa poziomkowego na środku placu to ulubione miejsce randek i spotkań turystów. 





Niełatwo „dopchać się” pod misia, żeby zrobić sobie zdjęcie bez przypadkowych osób w tle. ;) W Sylwestra o północy mieszkańcy zbierają się tu, by zgodnie z tradycją zjeść 12 winogron, jedno po każdym uderzeniu zegara. Po stronie północnej Puerta del Sol ma swój początek Calle de Preciados z mnóstwem sklepów, w tym największym domem towarowym- el Corte Inglés.





3. Plaza Mayor

Plaza Mayor jest piękną pozostałością z XVII w, choć przestała być już centrum miasta. Nadal jednak przyciąga wielu turystów, również dlatego, że cały rynek otoczony jest barami i restauracjami z tradycyjnymi, hiszpańskimi potrawami. Na placu znajduje się pomnik Filipa III. Trzeba koniecznie podkreślić, że pod względem historycznym jest to wciąż bardzo cenne miejsce, ponieważ to właśnie tutaj m.in. celebrowano ważne uroczystości, jak na przykład koronacja królów, wystawiano też sztuki teatralne, odbywały się corridy, a także dokonywano egzekucji skazańców.





4. Muzea Prado i Thyssen-Bornemisza

Prado to najsłynniejsze muzeum w Madrycie i w całej Hiszpanii. Zostało uroczyście otwarte 19 listopada 1819r. Mieści dzieła ze zbiorów władców hiszpańskich pochodzące z wielowiekowego kolekcjonerstwa królewskiego. Największe bogactwo muzeum stanowi to, że odzwierciedla ono różne gusta monarchów i ich zróżnicowaną politykę kulturalną. W Prado obok pojedynczych arcydzieł figurują największe na świecie zbiory spuścizny artystycznej poszczególnych artystów, takich jak Hieronymus Bosch, Diego Velázquez czy Francisco Goya.





Z kolei w muzeum Thyssen-Bornemisza zgromadzone są obrazy z kolekcji barona Heinricha Thyssena-Bornemisza i jego syna Hansa Heinricha, między innymi dzieła Tycjana, Francisca Goi, Vincenta van Gogha, Camille'a Pissarra.





5. Retiro

Zajmuje około 130ha w samym centrum metropolii. Jest to ogromny park, w którym znajduje się niemal wszystko, od pięknych krzewów i roślin, przez wyjątkowe rzeźby, aż po staw, który jest jedną z większych atrakcji w Retiro ze względu na możliwość pływania po nim łódką.





Interesujący może być fakt, że to właśnie w tym parku znajduje się najstarsze drzewo Madrytu, Drzewo Montezumy (cypryśnik meksykański). W Retiro mieści się także Pałac Kryształowy (Palacio de Cristal) zainspirowany londyńskim Crystal Palace. Innymi ciekawostkami, które kryje ten niesamowity park, są liczne fontanny i ogrody (np. La Rosaleda, ogród różany).





Uważajcie jednak, bo w Retiro łatwo jest się zgubić. Wyjść z parku jest kilka, więc zapatrzywszy się w ten niesamowity krajobraz, możecie wyjść nagle z zupełnie innej strony.


6. Egipska świątynia Debod

Niewiele osób wie o tym bardzo interesującym zabytku znajdującym się na Calle de Ferraz w Madrycie (w Parque de la Montaña, niedaleko Pałacu Królewskiego). Najczęściej słyszymy o Retiro, Pałacu Królewskim, Prado czy Atochy, zapominając o tej jeszcze jednej ciekawej budowli podarowanej Hiszpanii przez Egipt (za pomoc udzieloną przez rząd hiszpański przy ocalaniu zabytków Starożytnego Egiptu grożących zalaniem podczas budowania Tamy Asuańskiej). Jest to starożytna świątynia z II wieku p.n.e. We wnętrzach której znajdują się trzy kaplice i westybul.





7. Las Ventas

Jest to arena corridy w stolicy. Choć sport ten wzbudza wiele kontrowersji, to sama arena (a raczej jej rozmiary) robi wrażenie. Ta budowla w stylu mauretańskim może pomieścić około 25 000 widzów. Wokół niej znajdują się mury, a na nich płaskorzeźby przedstawiające byki.




Arena powstała w latach 20 XX wieku, a autorem projektu był architekt José Espelius. Pierwsza walka byków odbyła się w tym miejscu w roku 1931.





8. Cuatro Torres

Nie są to żadne wieże widokowe, ale swoimi rozmiarami robią wrażenie, dlatego warto się do nich udać
i zobaczyć jak mali jesteśmy w porównaniu z tymi wielkimi budynkami. Znajdują się one przy ulicy Paseo de la Castellana – nie jest to w centrum, dlatego trzeba nadłożyć trochę drogi (chyba że wystarczy Wam obejrzeć je z daleka – a oczywiście już z daleka bardzo dobrze je widać). Cztery najwyższe wieżowce w Hiszpanii leżą w dzielnicy biznesowej i właśnie też w takim celu służą, w budynkach tych znajdują się głównie biurowce. Same wieżowce są stosunkowo młode, ponieważ zakończenie budowy kompleksu nastąpiło w 2009 roku. Najwyższy z nich (Torre Caja Madrid) ma aż 250m.






9. Puerta de Europa

To kolejne wieżowce w pobliżu cuatro torres. Szczególne zainteresowanie wśród turystów zawdzięczają przede wszystkim swojej dość nietypowej konstrukcji, bowiem oba wieżowce są pochyłe względem siebie tworząc w ten sposób wrażenie bramy (stąd nazwa „puerta”, czyli „brama”). Są to bliźniacze budynki, mają po 114m wysokości. Zostały zaprojektowane przez Philipa Johnsona i Johna Burgee. Biurowce znajdują się na Plaza de Castilla, w pobliżu jednej z największych i najpopularniejszych stacji metra i kolei - Chamartín.





10. Faro de Moncloa

Jest to budynek, który oferuje turystom możliwość spojrzenia na stolicę z góry, a dokładniej z wysokości 92 metrów. Co prawda, panoramę Madrytu musimy oglądać przez szyby, ale przy ładnej pogodzie widoki są naprawdę zachwycające, ponieważ możemy dostrzec niemal wszystkie najważniejsze zabytki miasta (m.in. Pałac Królewski, katedrę Almudena czy cuatro torres).





Ciekawostką jest winda panoramiczna, która wiezie nas na wieżę widokową- znajduje się ona z boku budynku, a nie w środku i jest szklana, dlatego jadąc w górę możemy obserwować jak ludzie i drzewa robią się coraz mniejsi (uwaga, jeśli masz lęk wysokości to może lepiej patrz w drugą stronę).






11. ZOO

Wielu turystów udających się do jakiegoś nowego miejsca sprawdza, czy w tym miejscu jest zoo, bo jak wiemy – ogród zoologiczny to ciekawa atrakcja, która przyciąga całe rodziny i zapełnia wolny dzień. Zoo w Madrycie położone jest na terenie największego madryckiego parku Casa de Campo i ma 20 hektarów. 





W pobliżu znajduje się także park rozrywki, więc zarówno dla tych najmłodszych, jak i trochę starszych jest tam wiele atrakcji. A czym wyróżnia się zoo w Madrycie? Cóż, główną atrakcją są jedne z najsłodszych zwierząt na świecie – pandy. 🐼





Te kochane misie reklamują madrycki ogród zoologiczny i w dodatku mamy pewność, że zawsze na nie trafimy, bo kiedy nie bawią się na swoim podwórku, możemy je podziwiać w ich domku. Spójrzcie tylko na te zdjęcia – robią wrażenie, prawda? 😀






12. Dworzec kolejowy Atocha

Kiedy widzicie, że chodzi o dworzec kolejowy, to pewnie zastanawiacie się, co w nim może być takiego interesującego. Już śpieszymy z odpowiedzią- Atocha to nie jest wcale zwykły dworzec. Jest to przede wszystkim największy dworzec kolejowy w Madrycie (i w całej Hiszpanii), położony w centrum miasta, w pobliżu Plaza del emperador Carlos V.




Poza funkcją dworca, który połączenia ma z całą Hiszpanią, Atocha ma także inne zastosowanie. Wewnątrz budynku znajduje się palmiarnia. W tym egzotycznym ogrodzie rośnie kilka tysięcy roślin. Znajdowała się tam także sadzawka dla żółwi, ale zwierzątka te zostały przeniesione w inne miejsce, w którym mają o wiele więcej spokoju i żyje im się lepiej. 😉





Warto przypomnieć, ku pamięci wszystkich ofiar, że 11 marca 2004 roku miał tu miejsce atak terrorystyczny, w którym zginęło 191 osób, a około 2000 zostało rannych, co czyni ten zamach najkrwawszym aktem terroryzmu w Europie od czasów zamachu z Lockerbie 21 grudnia 1988 roku.

13. Lotnisko Barajas

Jest to na pewno interesujące miejsce dla wszystkich turystów podróżujących samolotem. Port lotniczy Adolfo Suárez Madryt-Barajas położony jest 13 km na północny wschód od centrum Madrytu. Jest to największe lotnisko w Hiszpanii. Lotnisko posiada 4 terminale obsługujące pasażerów. Ciekawą informacją może być fakt, że w pobliżu lotniska znajduje się kilka małych, ale wartych odwiedzenia miasteczek, m.in. Toledo czy Segowia (ok. godziny samochodem).





14. Rastro

Jest to bazar znajdujący się na Nuestra Señora del Buen Consejo przy Calle de Toledo. Co niedzielę, tuż za świątynią kilka ulic biegnących w różne strony wypełniają stragany olbrzymiego bazaru, który nazywa się właśnie Rastro. Jest to najsłynniejszy pchli targ w Madrycie. Znajdziemy tam głównie antyki, ciekawe zabytkowe przedmioty, które z pewnością zainteresują miłośników staroci. Oczywiście poza używanymi rzeczami znajdziemy są tam także ubrania, książki oraz inne, typowe dla pchlich targów skarby. Uprzedzamy, że będąc tam łatwo jest zatracić poczucie czasu, więc warto wygospodarować sobie kilka wolnych godzin, żeby móc je na spokojnie spędzić w Rastro.





15. Gran Vía

Należy wspomnieć o jednej z głównych ulic Madrytu, na której chyba nigdy nie brakuje turystów i mieszkańców. Jest to z pewnością jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta- znajduje się na niej wiele sklepów, restauracji (w tym słynny Primark- jeśli zobaczysz jakiegoś Hiszpana lub Hiszpankę z kilkoma wielkimi torbami z napisem „Primark”, to wiedz, że jesteś w dobrym miejscu i to właśnie gdzieś tutaj jest Gran Vía), a także kin czy hoteli. Ulicę tę łatwo wypatrzeć dzięki charakterystycznemu biurowcowi (Metrópolis), który jest jej początkiem (budynek posiada wielką, ozdobną kopułę, a na niej rzeźbę w postaci rzymskiej bogini Wiktorii). Ulica biegnie od Plaza de Cibeles, aż do Plaza de España, dzieląc Madryt na południową część miasta i północną część stolicy Hiszpanii. Większość budynków pochodzi z końca XIX i początków XX wieku.





16. Dla miłośników sportu, a zwłaszcza piłki nożnej

Wszyscy, którzy kochają piłkę nożną znają taki klub jak Real Madryt. Jeden z najsłynniejszych i największych klubów piłki nożnej na świecie. To właśnie w Madrycie ma on swoją siedzibę. Miasto szczyci się byciem potęgą w piłce nożnej, dlatego też w wielu miejscach natkniemy się na sklepy z koszulkami tej ekipy, a na ulicy Av. de Concha Espina znajdziemy stadion Santiago Bernabéu. Łatwo się do niego dostać, bowiem stacja metra znajduje się tuż obok. Ważnym miejscem dla Królewskich jest Plaza de Cibeles, a dokładniej Fuente de Cibeles (fontanna z posągiem frygijskiej bogini Kybele), gdzie celebrują oni wszystkie pucharowe zwycięstwa.





W Madrycie jest jeszcze jedna drużyna, którą też wielu kojarzy, a mianowicie Atlético Madryt. Oni swój stadion (Wanda Metropolitano) mają na ulicy Av. de Luis Aragonés, niedaleko lotniska Barajas.





17. Tapapiés

Tapapiés to wyjątkowy festiwal mający miejsce w znanej dzielnicy Lavapiés. Odbywa się zawsze w październiku. Można wówczas spróbować tapas z wielu krajów, co ważne- w niskiej cenie! Rozdawane są specjalne ulotki z nazwami barów, z których każdy ma przypisaną jedną potrawę. Są to niewielkie porcje, ale to lepiej, bo dzięki temu jesteśmy w stanie więcej zjeść. :) W dodatku uwierzcie, że to naprawdę fajna zabawa przechadzać się stromymi, średniowiecznymi uliczkami w poszukiwaniu kolejnych Tapas.




18. Chocolatería San Ginés





To prawdziwa przyjemność dla fanów słodkości i dla tych, którzy lubują się w poznawaniu nowych potraw i przy okazji zwiedzaniu zabytków. San Ginés to kawiarnia znajdująca się przy Pasadizo de San Ginés, niedaleko Puerta del Sol (w pobliżu znajduje się także kościół San Ginés). Jest to najstarsza kawiarnia serwująca churros (od 1894 roku). Jest też jednocześnie kultowym miejscem dla Madrytczyków, którzy często spotykają się tam na churros i prawdziwą, hiszpańską gęstą czekoladę.




19. Móstoles

Jednym z większych miast Wspólnoty Autonomicznej Madrytu jest Móstoles, które leży 18 km na południowy zachód od Madrytu. Na terenie Móstoles znajduje się 5 stacji linii 12 (Metrosur) madryckiego metra: Universidad Rey Juan Carlos, Móstoles Central, Pradillo, Hospital de Móstoles i Manuela Malasaña. W mieście tym znajduje się też kampus i główna siedziba Uniwersytetu Króla Juana Carlosa I (Universidad Rey Juan Carlos I). W Móstoles znajduje się wiele parków, więc warto wybrać się tu na spacer na przykład do Parque Natural El Soto, który jest największym terenem zielonym w mieście. Ciekawostką jest, że do 1565 roku Móstoles było częścią Toledo i od tamtego czasu uznano jego niepodległość. W XVI wieku pojawiła się również legendarna rzeźba Matki Boskiej, w związku z czym zbudowano ermitaż Ermita Nuestra Señora de los Santos.






Joanna Korzeniowska



Komentarze

popularne posty